Polska liderem UE w liczbie instalacji PV

Z najnowszego raportu europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wynika, że polski sektor fotowoltaiczny tworzy najwięcej miejsc pracy w całej Europie – nawet o ponad 10 tys. więcej niż europejski lider w inwestycjach fotowoltaicznych, czyli Niemcy. Jak podkreślają autorzy raportu, wynika to zwłaszcza z rozwoju segmentu domowej fotowoltaiki, w którym każdy zainstalowany megawat mocy angażuje więcej pracowników niż inwestycje w naziemnej fotowoltaice.

SolarPower Europe wydał raport opisujący rynek pracy w europejskiej branży fotowoltaicznej. Wynika z niego, że w 2020 roku najwięcej miejsc pracy związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych było w Polsce – mimo, że nasz kraj nie był liderem pod względem zainstalowanych w ubiegłym roku mocy w fotowoltaice.

Moc elektrowni fotowoltaicznych, które powstały w ubiegłym roku w Polsce, wyniosła 2,5 GW. Więcej inwestycji w PV zrealizowano w Niemczech (4,9 GW), Hiszpanii (3,5 GW) i Holandii (3,1 GW).

Jednak to właśnie nasz kraj okazuje się liderem europejskiego rynku fotowoltaicznego pod względem liczby pracowników zatrudnionych w firmach z sektora PV.

Pierwsze miejsce Polski w rankingu największych europejskich rynków fotowoltaicznych pod względem zatrudnienia SolarPower Europe tłumaczy przede wszystkim silnym segmentem domowych instalacji fotowoltaicznych. Autorzy raportu podkreślają, że inwestycje w segmencie domowej fotowoltaiki tworzą więcej miejsc pracy niż inwestycje w dużej, naziemnej fotowoltaice.

Drugi czynnik, na który wskazuje SolarPower Europe, to niższe koszty utrzymania pracowników niż w krajach Europy Zachodniej. Ten element, jak podkreśla SPE, wpływa także na relatywnie dużą liczbę miejsc pracy w Grecji, w której skala inwestycji w sektorze fotowoltaicznym jest dosyć niska w porównaniu z europejskimi liderami w inwestycjach.

W swoim raporcie SolarPower Europe zawarł także prognozę zatrudnienia na europejskim rynku PV do roku 2025. W przypadku naszego kraju jest mowa – w średnim scenariuszu – o spadku zatrudnienia do około 62 tys., co ma wynikać z zakończenia preferencyjnego wsparcia, które napędzało inwestycje w domowej fotowoltaice. Niemniej jednak, jeśli ten scenariusz się spełni, Polska ma być drugim rynkiem pracy w europejskim sektorze PV.

Źródło: https://www.gramwzielone.pl